iMac Pro i ri nuk do të lançohet në vitin 2022, thotë analisti i Apple
Ueb agjenci » Lajme dixhitale » iMac Pro i ri nuk do të lançohet në vitin 2022, thotë analisti i Apple

iMac Pro i ri nuk do të lançohet në vitin 2022, thotë analisti i Apple

Apple ka konfirmuar se nesër do të mbajë një event të ri, ku kompania pritet të zbulojë disa produkte. Sidoqoftë, analisti i Apple, Ming-Chi Kuo thotë se iMac Pro nuk do të jetë pjesë e zbulimeve të reja dhe mund të mos jetë i disponueshëm deri në vitin 2023.

Çfarë tweeted parashikimi i tij për desktopin e Apple dje, duke sugjeruar se Mac Mini dhe një ekran i ri i jashtëm mund të lançohen këtë vit, ndërsa thotë se do të duhet të presim vitin e ardhshëm për modelet e reja Mac Pro dhe iMac Pro.

Megjithatë, kjo bie ndesh me thashethemet e mëparshme nga të brendshëm të tjerë të Apple. Ross Young më parë sugjeroi që një iMac Pro i ri mund të lançohej në verën e vitit 2022, ndërsa Mark Gurman gjithashtu ka pohuar, nëpërmjet tij newsletter Ndize, se një iMac Pro i ri mund të dalë në dyqane në të ardhmen e afërt.

Me raporte të tilla kontradiktore, është e vështirë të dihet se cili është i saktë. Megjithatë, MacRumors sugjeron që të tre analistët e Apple potencialisht mund të kenë të drejtë, por po i referohen produkteve të ndryshme. Meqenëse Apple kohët e fundit ndërpreu iMac Pro-n më të fundit, është e mundur që këto thashetheme për desktopët e ardhshëm të Apple të jenë në fakt konfigurime të ndryshme nga iMac standard.

Aktualisht ekzistojnë dy madhësi të iMac-ve të disponueshme për blerje, kështu që është e mundur që modeli më i vogël 24-inç mund të shohë një rifreskim të CPU-së këtë vit, ndërsa versioni 27-inç do të duhet të presë deri në vitin 2023 - ose anasjelltas.

Sido që të jetë, Apple pritet të prezantojë çipat e tij të rinj M1 Pro dhe M1 Max në linjën e tij të desktopit. Konfigurimet e nivelit të lartë të iMac 27 inç përmbajnë ende çipa Intel, megjithëse kompania ka premtuar të përfundojë kalimin në Apple Silicon brenda dy viteve në 2020.

Pra, çfarë do të zbulojë Apple në vend të kësaj në ngjarjen e nesërme? Këshilltari i Apple, Mark Gurman thotë se mund të presim një iPhone SE të ri të vitit 2022, një iPad Air të vitit 2022 dhe të paktën një Mac të ri, i cili mund të jetë MacBook Pro 13 inç ose Mac Mini 2022.

Ne do të mbulojmë të gjitha lajmet më të fundit nesër, prandaj sigurohuni që t'i mbani një sy Shqyrtimeve të Besuara për të gjitha zhvillimet më të fundit.

★ ★ ★ ★ ★