Rishikimi i Apple Watch SE (2022): modeli buxhetor që nuk i mungojnë (shumicës) veçoritë
Ueb agjenci » Lajme dixhitale » Rishikimi i Apple Watch SE (2022): modeli buxhetor që nuk i mungojnë (shumicës) veçorive

Rishikimi i Apple Watch SE (2022): modeli buxhetor që nuk i mungojnë (shumicës) veçorive

vlerësimi:

8 / 10

?

 • 1 – Nuk punon
 • 2 – Mezi funksionale
 • 3 – Mungon shumë në shumicën e fushave
 • 4 – Funksionon, por ka shumë probleme
 • 5 – Mirë, por lë shumë për të dëshiruar
 • 6 - Mjaft mirë për të blerë në shitje
 • 7 – I madh dhe ia vlen të blihet
 • 8 – Fantastike, duke iu afruar më të mirëve në klasë
 • 9 - Më i miri në klasë
 • 10 – Kufizoni përsosmërinë

Prix:
Nga 249 $

Gjenerata e parë e Apple Watch SE ishte opsioni i mesëm midis një Serie 1 të lirë dhe Apple Watch më të fundit dhe më të mirë. Në vitin 3, gjenerata e re e gjeneratës së dytë Apple Watch SE është ende modeli buxhetor, por ai bën 2022% të asaj që mund të bëjë Seria 2. Dhe sinqerisht, është ndoshta laptopi më i mirë në pjesën më të madhe.

Dhe atë që ne nuk bëjmë

 • Asnjë shfaqje e përhershme
 • Do t'ju duhet ta rikarikoni pothuajse çdo ditë
 • Në pamundësi për të kryer analizat e oksigjenit në gjak ose EKG

Rishikuesit ekspertë të How-To Geek punojnë për çdo produkt që ne rishikojmë. Ne vendosim çdo pjesë të harduerit nëpër orë të tëra testimi në botën reale dhe i vendosim ato përmes testimit të performancës në laboratorin tonë. Ne kurrë nuk pranojmë pagesa për të miratuar ose rishikuar një produkt dhe kurrë nuk përmbledhim komente nga njerëz të tjerë. Mësoni më shumë >>

Dizajni: pak ka ndryshuar

 • Përmasat: 40 mm (40 x 34 x 10,7 mm) ose 44 mm (44 x 38 x 10,7 mm)
 • Lester: 40 mm + GPS (26,4 g), 44 mm + GPS (32,9 g), 40 mm + celular (27,8 g), 44 mm + celular (33 g)
 • Shfaq: Retina LTO OLED, deri në 1 nits ndriçim
 • CPU: S8 SiP Advanced Dual-Core (njëjtë si Seria 8 dhe Apple Watch Ultra)
 • Magazinimi: 32 Go
 • Material për ndërtim : Alumin

Nëse keni parë ndonjëherë një Apple Watch, ju e dini saktësisht se çfarë të prisni këtu. Në vend të modelit rrethor të një ore tradicionale, Apple Watch SE 2 është në formë katrore me qoshe dhe skaje të rrumbullakosura. Në të djathtë do të gjeni një kurorë dixhitale rrotulluese dhe një buton anësor. Në të majtë, ka prerje për mikrofonin dhe altoparlantin e integruar të orës.

Apple përdor gjithashtu një dizajn të pronarit të brezit të orës që rrëshqet në pjesën e sipërme dhe të poshtme të pajisjes së veshur. Palët e treta bëjnë aksesorë që ju lejojnë të përshtateni me grupe tradicionale, por është shumë më e lehtë të blini të reja për Apple Watch (vetëm sigurohuni që të blini një për madhësinë e duhur të ekranit).

Herën e parë që vendosni Apple Watch SE në kyçin tuaj, do të habiteni se sa i lehtë është. Është 6 g më e lehtë se seria ime aktuale 7, e cila nuk tingëllon shumë, por bën të gjithë ndryshimin kur bëhet fjalë për diçka që vishni çdo ditë.

Një pjesë e arsyes pse ky model është shumë më i lehtë është se Apple Watch SE ka një mbështetje të re të materialit të përbërë prej najloni që përputhet me ngjyrat me kornizën e aluminit. Është një prekje e bukur, por nuk do ta vini re ndryshimin përveç ndryshimit në peshë.

Ekrani i Apple Watch SE 2022 është i njëjtë me atë të serisë 4-6, i cili ka disa disavantazhe. Nga njëra anë, kornizat janë dukshëm më të gjera se ato të modeleve të nivelit të lartë. Së dyti, nuk ka ekran gjithmonë të ndezur.

Për mua nuk është një humbje e madhe. Unë e mbaj gjithmonë të çaktivizuar këtë veçori në Serinë time 7 pasi e zbraz baterinë në mënyrë të konsiderueshme. Por nëse ende dëshironi të shihni kohën në orën tuaj pa ngritur kyçin e dorës, kjo mund të jetë një pengesë.

Karakteristikat: zbulimi i përplasjeve, gjurmimi i përmirësuar i gjumit, etj.

 • Sistemi operativ: watchOS 9 (lëshuar në shtator 2022)
 • 50 m rezistent ndaj ujit (i papërshkueshëm nga noti), pa vlerësim IP

Siç e prisnit, Apple Watch SE (2022) vjen me përditësimin më të fundit të sistemit operativ, watchOS 9, jashtë kutisë. Të gjitha veçoritë e reja të sistemit operativ, duke përfshirë gjurmimin më të mirë të gjumit, pamjet e përmirësuara të stërvitjes dhe më shumë, funksionojnë në mënyrë të përsosur dhe pa vonesa në orë, falë procesorit S8 të Apple (i cili gjithashtu fuqizon seritë 8 dhe Ultra).

Por përtej kësaj, në ngjarjen e tij "Far Out" të shtatorit 2022, Apple foli gjerësisht për akselerometrin me shpejtësi të lartë të gjeneratës së dytë SE dhe xhiroskopin e përmirësuar. Ajo që i bën të veçantë është se ato lejojnë zbulimin e përplasjeve. Padyshim që nuk mund ta testoja këtë veçori, por isha i lumtur që nuk ishte i kufizuar në orët më të larta.

Gjithashtu u argëtova duke luajtur me aplikacionin e ridizajnuar Compass. Përveçse dukesh më bukur, tani mund të caktosh pika dhe të aktivizosh kthimin prapa. Nëse ndonjëherë shkoni në një shëtitje dhe humbisni, këto dy gjëra do t'ju ndihmojnë të rinisni hapat dhe të ktheheni atje ku keni filluar.

Jetëgjatësia e baterisë: e mjaftueshme për t'ju kaluar gjatë ditës

Apple Watch SE 2022 tregon përqindjen e baterisë
 • Autonomia njoftoi: 18 heures

Historikisht, dobësia më e madhe e Apple Watch ka qenë jetëgjatësia e baterisë. Edhe pse është përmirësuar që nga lansimi i parë i Apple Watch në 2015, ju ende nuk mund ta përdorni rehat SE 2 për disa ditë.

Në testimin tim, zbulova se mund të shtyja 2 ditë në Apple Watch SE 2022, por kjo ishte pa gjurmimin e ushtrimeve. Në përgjithësi, do ta lija laptopin në orën 9 të mëngjesit, do ta mbaja gjatë gjithë ditës dhe do të më mbetej rreth 60% e baterisë. Nëse e lija gjatë natës për gjurmimin e gjumit, normalisht kullonte 5-10% të tjera deri në momentin që u zgjova.

Duke përdorur karikuesin e përfshirë të Apple Watch dhe një përshtatës rryme të palëve të treta si UGREEN Nexode 100W (sepse Apple nuk e përfshin më një të tillë), arrita ta karikoja SE nga 0% në 100% në pak më shumë se 2 orë.

Fatkeqësisht, Apple Watch SE 2022 nuk ofron karikim të shpejtë, i cili u prezantua për herë të parë me Serinë 7 dhe që atëherë është shtuar në Seritë 8 dhe Apple Watch Ultra. Karikimi i ngadalshëm nuk është më i keqi, por shpesh kam gjetur se ngjitja e orës në karikues ndërsa bëja dush dhe bëhesha gati për ditën nuk ishte e mjaftueshme për të karikuar plotësisht SE.

Apple Watch SE (2022) kundrejt Apple Watch Series 8

Apple Watch Series 8 pranë një SE dhe Ultra 2022

Apple prezantoi 3 orë të reja inteligjente në vitin 2022, gjenerata e dytë SE, Seria 2 dhe Ultra. Por nëse po mendoni të blini SE buxhetore, nuk do t'ju interesojë se si ai krahasohet me Ultra. Le të hedhim një vështrim se si krahasohet Apple Watch SE me Serinë 8.

Përveç një ndryshimi të vogël në madhësi, dizajni i përgjithshëm i të dy orëve është i njëjtë. Kornizë metalike, ekran xhami, kurorë dixhitale dhe buton anësor. Megjithatë, ndizni atë ekran dhe gjëja e parë që do të vini re është se kornizat e SE janë shumë më të gjera. Për fat të mirë, ato përzihen në sfond nëse jeni duke përdorur një faqe ore të zezë/të errët.

Ekrani në vetvete është njësoj i ndritshëm në të dy modelet (të dyja maksimumi 1 nits), por ju humbni ekranin gjithmonë ndezur me SE (siç u përmend më lart). Preferoj të kursej baterinë sesa ta kem gjithmonë ekranin e laptopit tim të ndezur, por ky ndryshim mund të jetë një problem për ju.

Pothuajse çdo ndryshim tjetër midis Apple Watch SE dhe Series 8 është i lidhur me sensorët. Të dy kanë një sensor të rrahjeve të zemrës, por 2022 SE nuk mund të marrë matje të oksigjenit në gjak ose të kryejë një EKG. SE gjithashtu i mungojnë sensorët e rinj të temperaturës që lejojnë gjurmim më të mirë të ciklit me vlerësime retrospektive të ovulacionit.

Për më tepër, të dyja orët mundësohen nga i njëjti procesor i avancuar me dy bërthama S8 SiP i prodhuar nga Apple, funksionojnë watchOS 9 dhe mund të gjurmojnë pothuajse të gjitha të njëjtat stërvitje bazë. Apple Watch SE (Gjenerata e dytë) i mungojnë disa të mira, por është gjithashtu 2 dollarë më lirë se Seria 150.

A duhet të blini Apple Watch SE (2022)?

Sirtari i aplikacionit Grid në Apple Watch SE 2022
 • Opsionet e ngjyrave: Mesnata (blu e errët), Drita e Yjeve (ari e lehtë), Argjend
 • Çmimi: 40 mm + GPS (249 dollarë), 44 mm + GPS (279 dollarë), 40 mm + celular (299 dollarë), 44 mm + celular (329 dollarë)

Nëse nuk jeni një person tepër aktiv ose keni nevojë për veçori shtesë të mundësuara nga sensorët shtesë të Serisë 8, mendoj se Apple Watch SE (2022) është një blerje fantastike. Pasi e mbajta për disa javë, kuptova se ishte në gjendje të bënte gjithçka që llogarisja në Serinë time 7. Ai tregon njoftimet, hap shpejt aplikacionin e makinës llogaritëse ose kronometër dhe gjurmon shëtitjet e mia në lagjen time.

A dua që gjenerata e dytë SE të jetë në gjendje të marrë leximet e oksigjenit në gjak ose të kryejë një EKG? Po, por nuk e kam problem ta anashkaloj nëse do të thotë të kursesh një shumë të konsiderueshme parash. Sigurisht, nëse veçoritë si ekrani gjithmonë i ndezur dhe gjurmimi i temperaturës janë të domosdoshme, shkoni me Serinë 8.

Mund ta blini Apple Watch SE (2022) në tre ngjyra: Midnight, Starlight dhe Silver (foto më lart). Fillon nga 249 dollarë për modelin GPS 40 mm dhe rritet me madhësinë e ekranit dhe lidhjen celulare.

vlerësimi:
8 / 10

Prix:
Nga 249 $

Kjo është ajo që na pëlqen

 • 90% e veçorive të pranishme në Serinë 8
 • Apple Watch më i lirë
 • Performancë fantastike

Dhe atë që ne nuk bëjmë

 • Asnjë shfaqje e përhershme
 • Do t'ju duhet ta rikarikoni pothuajse çdo ditë
 • Në pamundësi për të kryer analizat e oksigjenit në gjak ose EKG

★ ★ ★ ★ ★