Si të pastroni rekordet tuaja vinyl - Rishikoni Geek
Ueb agjenci » Lajme dixhitale » Si të pastroni pllakat tuaja vinyl

Si të pastroni pllakat tuaja vinyl

Nuk ka asgjë në botë si vinyl. Megjithatë, sapo të sillni albumet tuaja të reja në shtëpi nga dyqani i disqeve, do t'ju duhet t'i mbani ato të pastra në mënyrë që të zgjasin me vite. duke pyetur veten koment pastroni një fletë vinili? Vazhdoni të lexoni, ne i kemi të gjitha informacionet.

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për mënyrën më të mirë për të pastruar një disk të vjetër vinyl ose një mënyrë të thjeshtë për ta mbajtur koleksionin tuaj aktual të pastër dhe gati për t'u përdorur, këto metoda e bëjnë procesin të shpejtë dhe të lehtë. Kur pastrohet siç duhet, koleksioni i vinileve që keni shpenzuar me vite duke ndërtuar dhe investuar do të zgjasë një jetë. Por duhet të siguroheni që t'i pastroni siç duhet dhe të mos shkaktoni ndonjë dëm të mundshëm. Le të shkojmë përpara dhe të mësojmë se si ta pastroni vinylin tuaj pa vonesë.

Pse keni nevojë të pastroni pllakat vinyl?

Ju mund të mos mendoni se pastrimi i dosjeve tuaja është një punë e madhe, ose mund të vendosni të mos kujdeseni sepse pastrimi mund të jetë një sherr, por është i nevojshëm. Ata priren të tërheqin pluhurin, njollat, flokët, elektricitetin statik, ndotësit nga shtypja dhe paketimi, dhe të gjitha llojet e papastërtive të tjera të përditshme. Superioritet pastrimi i tyre mund të çojë në luajtje të zhurmshme ose të shurdhër, rritje të konsumit, dëmtim të kanaleve dhe madje edhe dëmtim të mundshëm të majë shkrueses së pllakës suaj.

E thënë thjesht, nëse doni të shijoni koleksionin tuaj të dashur të disqeve për vitet në vijim, duhet ta pastroni atë. Dhe nëse nuk jeni të emocionuar nga ky lajm, thjesht mbani mend se sa më mirë tingëllojnë albumet tuaja të preferuara në vinyl sesa në një shërbim dixhital të transmetimit të muzikës.

Sa shpesh duhet të pastroni pllakat vinyl?

Kjo është një Pak e ndërlikuar dhe kryesisht varet nga sa shpesh i luani regjistrimet tuaja dhe çfarë hapash ndërmerrni për t'i menaxhuar dhe ruajtur siç duhet. Duhet të përdorni një furçë antistatike me fibër karboni para dhe pas çdo përdorimi për të hequr pluhurin etj. Por përtej kësaj? Pastrimi i thellë nuk ka nevojë të jetë i shpeshtë.

Imazhi në stil retro i kutive me pllaka vinili në një treg pleshtash

Në të vërtetë, të vetmet herë që ju duhet të pastroni regjistrimet tuaja janë kur shtoni një të re në bibliotekën tuaj, kur mund të dalloni rrëshqitjen ose kur dëgjoni një sasi të dukshme fërshëllimë ose kërcitje që prishin përvojën tuaj të dëgjimit. . Nuk ka asnjë orar ose afat të caktuar - varet nga ju dhe është e nevojshme vetëm kur mund të shihni ose dëgjoni atë që ju nevojitet.

Do t'ju duhet një furçë pastrimi

Si e trajtoni dhe ruani vinylin siç duhet?

Një pjesë e mbajtjes së pastër të të dhënave tuaja është të dini se si t'i menaxhoni ato siç duhet. Krahasuar me kasetat ose CD-të, vinili është shumë më pak i qëndrueshëm dhe një mijë herë më i ndjeshëm ndaj dëmtimit nga një shumëllojshmëri më e gjerë burimesh. Pra, nëse do të investoni në to, duhet të mësoni se si t'i menaxhoni ato.

Kur ndërveproni me vinyl, gjëja kryesore që duhet mbajtur mend është t'i prekni ato vetëm në skajet ose në etiketën qendrore. Asnjëherë nuk duhet të prekni sipërfaqen e luajtjes së disqeve, pasi kjo mund të shtyjë çdo papastërti tashmë në vinyl më tej në brazda të thella. Dhe për t'i bërë gjërat edhe më keq, vajrat në lëkurën tonë tërheqin ndotës (si pluhuri) që të ngjiten në sipërfaqe.

Për të ruajtur siç duhet vinilin tuaj, ne rekomandojmë dy gjëra. Së pari, mbajini ato në qese antistatike brenda kutisë; ju gjithashtu duhet të kaloni nga mëngët bazë të letrës. Së dyti, duhet t'i ruani gjithmonë drejt dhe kurrë vendosini ato vertikalisht, pasi kjo mund t'i ngjesh dhe shkatërrojë brazda. Ne rekomandojmë gjithashtu shtimin e mëngëve të jashtme mbrojtëse në çdo vinyl të ri që blini për ta mbajtur veprën e artit të duket e mrekullueshme për vitet në vijim.

Mbroni vinylin tuaj

Mënyra më e lehtë e pastrimit: me dorë

Nëse po pyesni se si të pastroni pllakat vinyl në shtëpi ose me një buxhet, mos u shqetësoni, është e lehtë. Thënë kështu, vlen të përmendet se duhet të shmangni përdorimin e ujit të rubinetit (veçanërisht nëse është ujë i fortë), uthull, pastrues shtëpiak dhe alkool izopropil. Këto potencialisht mund të depozitojnë papastërti ose të shkaktojnë që plastifikuesit të rrjedhin, duke shkurtuar në mënyrë dramatike jetën e vinilit tuaj.

Pra, çfarë duhet vërtet pastroni dosjet tuaja, pra nëse e bëni me dorë? Përtej furçës suaj të përditshme antistatike, duhet të përdorni disa copa të thjeshta me mikrofibër, një enë me ujë të distiluar dhe një zgjidhje pastrimi të krijuar posaçërisht për kujdesin e pllakave vinyl. Nëse dëshironi, mund të blini gjithashtu disa prej këtyre artikujve së bashku në një komplet pastrimi me reputacion vinyl.

Pasi të keni në dorë furnizimet tuaja, jeni gati të filloni pastrimin:

Hipster i ri që pastron pluhurin nga koleksioni i tij i disqeve vinyl

Së pari, fshijeni butësisht diskun që dëshironi të pastroni me një leckë mikrofibër. Qëllimi juaj këtu është të pastroni grimcat më të mëdha duke përdorur presion minimal, në mënyrë që të mos e shtyni armën më thellë në brazda. Përdorni një lëvizje rrethore këtu, duke ndjekur brazda rreth diskut. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të përdorni furçën tuaj të pastrimit të vinylit këtu.

Së dyti, lagni lehtë leckën me ujë të distiluar dhe fshijeni sipërfaqen e lojës (jo një kalim etiketa qendrore), duke ndjekur brazda. Nëse bëni pastrim rutinë të mirëmbajtjes, kjo duhet të jetë e mjaftueshme dhe mund të kaloni në hapin e katërt.

Nëse jo, mund të përfshini këtë hap opsional të tretë, ku bëni një kalim tjetër me një zgjidhje të mirë pastrimi të skedarëve (mos harroni ta përzieni me ujë, nëse është e nevojshme). Për ta bërë këtë, aplikoni një sasi shumë të vogël në pëlhurën tuaj, duke ndjekur brazda; më pas përsëritni hapin e dytë vetëm me ujë të distiluar për të "shpëlarë" çdo zgjidhje të mbetur.

Së katërti, merrni një leckë të re, të thatë me mikrofibër (ose përdorni skajin e thatë të leckës tuaj aktuale, nëse është e disponueshme) dhe thajeni plotësisht diskun. Përpara se ta vendosni vinylin përsëri në paketimin e tij, kryeni një inspektim përfundimtar për t'u siguruar që nuk ka njolla ose grimca të mbetura. Peasy lehtë. Procesi i pastrimit të disqeve me dorë është i thjeshtë dhe relativisht i shpejtë dhe mund ta përsërisni derisa disku të jetë i pastër.

Një komplet bazë për pastrimin e diskut

Metoda të tjera pastrimi: lavatriçe dhe makina

Po kërkoni një metodë pastrimi që është pak më e gjerë ose e krahasueshme me atë që mund të ofrojë një shërbim profesional pastrimi vinyl? ne kemi ju. Këto makina pastrimi rekord automatizojnë më shumë (nëse jo të gjithë) procesin dhe janë në gjendje të heqin grimcat ultra kokëfortë nga thellësitë e një vinili.

Tharja e pllakave vinyl 33 rpm pas larjes në një makinë pastrimi manual të pllakave

Rondelet e pllakave vinyl

Lavastoviljet janë deri tani mënyra më efikase dhe ekonomike për të pastruar vinylin (ose edhe një grup të tërë të tyre) dhe kushtojnë vetëm rreth 40 deri në 150 dollarë. Edhe pse keni ende pak punë për të bërë këtu, makina do të kujdeset për pjesën më të pakëndshme. Do t'ju duhet të rimbushni banjën çdo disa kursime për të minimizuar kontaminimin e kryqëzuar, por procesi është ende mjaft i shkurtër në përgjithësi.

Shtrydhni vinylin tuaj të pastër

Makina pastrimi me vakum

Një makinë pastrimi me vakum është një shpenzim i vlefshëm. Këto janë opsione të shkëlqyera pastrimi për koleksionistë seriozë, por janë investime fillestare më të mëdha se sa një rondele rekord ose kompletet e thjeshta të pastrimit të vinylave që mund të gjeni në Amazon. Ato variojnë nga 350 deri në 1 dollarë.

Këto makineri me përdorim të vetëm janë krijuar posaçërisht për të pastruar në mënyrë perfekte vinylin tuaj duke thithur papastërtitë e depozituara dhe duke hequr gjurmët e yndyrshme të gishtërinjve të marra nga solucioni i aplikuar i pastrimit. Në të njëjtën kohë, pastruesit e regjistrave minimizojnë kontaktin fizik dhe presionin e aplikuar në çdo regjistrim gjatë procesit të pastrimit.

Fshesë me korrent me motor me performancë të lartë

Makina pastrimi me ultratinguj

Shumë koleksionistë vinyl pajtohen se makinat e pastrimit me ultratinguj janë metoda më e mirë për të pastruar plotësisht një vinyl. Me këto, makina vibron lëngun në banjën e saj të pastrimit jashtëzakonisht shpejt, duke krijuar një ton flluskash, të quajtura kavitacion. Këto, nga ana tjetër, shemben dhe çlirojnë presionin dhe nxehtësinë, të cilat mund të lirojnë papastërtitë e rrënjosura thellë në një skedar të vjetër të ndotur, ndërsa bëjnë kontakt minimal (nëse ka) me të. Ato janë të fuqishme, të sigurta dhe efektive.

Duke marrë parasysh këtë dhe faktin që makineritë më të mira të pastrimit me ultratinguj kushtojnë diku nga 450 deri në 2 dollarë, mund të jeni i sigurt se do ta kryejnë punën. Nëse mund ta lëvizni, Degritter është një nga opsionet më të mira atje.

Nëse nuk doni të shpenzoni aq shumë (gjë që është e kuptueshme), ka makineri më pak të shtrenjta që janë ende me cilësi të mirë. Vetëm kini parasysh se këto nuk do të kenë të njëjtin gamë të frekuencave të ndikimit dhe mund të mos bëjnë një punë të mirë të pastrimit në përgjithësi.

Impulsi i grimcave rezistente nga brazdat

Disa këshilla para se të shkoni

Kur pastroni vinylin tuaj, mbani mend se emri i lojës është për ta mbajtur të thjeshtë. Në shumicën e rasteve, mund t'ia dilni me komponentët bazë të pastrimit; po kështu, pajisjet e sofistikuara dhe një artileri kimikatesh pastrimi dhe mashtrimesh janë, në shumicën e rasteve, krejtësisht të tepërta. Investoni në bazat cilësore, si p.sh. një furçë e mirë dhe leckë me mikrofibër, dhe sigurohuni që t'i zëvendësoni sipas nevojës.

Koncepti i ritmit të pushimit të kohës së lirë melodi muzikore vinyl

Pastrim i thjeshtë dhe i rregullt janë mënyra më e mirë për t'u siguruar që të gjitha pllakat tuaja vinyl të qëndrojnë në gjendje të mirë. Megjithatë, ka disa gjëra të tjera për t'u mbajtur parasysh që gjithashtu mund të ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të mirë të vinilit. Mbajtja e pastër e gjilpërës (stilusit) të pllakës tuaj rrotulluese, ruajtja e vinylit tuaj siç duhet (në një pozicion të drejtë dhe në mëngët mbrojtëse antistatike) janë hapa të rëndësishëm për t'u ndjekur.

Por gjithashtu duhet të jeni të kujdesshëm kur i trajtoni (prekni vetëm skajin e jashtëm dhe etiketën, kurrë brazda). Ruajtja dhe trajtimi jo i duhur i të dhënave është shkaku kryesor i dëmtimit.

Në thelb, e gjitha zbret në të qenit të ndërgjegjshëm për pajisjet dhe të dhënat tuaja dhe duke marrë kohën tuaj për trajtimin dhe pastrimin e tyre. Ne ju rekomandojmë gjithashtu që t'u mësoni miqve dhe familjes së interesuar për vinylin tuaj se si t'i trajtojnë dhe pastrojnë siç duhet për qetësi.