Rue Montgallet në Paris
Ueb agjenci » Lajme dixhitale » Raportoni rue Montgallet në Paris, në tempullin e informatikës

Raportoni rue Montgallet në Paris, në tempullin e informatikës

E vendosur pak hapa larg Daumesnil, rue Montgallet dhe dritat e saj neoni kanë spikatur për pesëmbëdhjetë vjet si tempulli i vetëm parizian i IT. Sipërmarrësit, geeks dhe shkencëtarët kompjuterikë takohen gjithmonë atje për të marrë një zgjedhje të gjerë të pajisjeve me çmime të volitshme. Megjithatë, me gjithë popullaritetin e saj, rruga ka disa kohë që ha bukën e zezë, e dëmtuar nga kriza, konkurrenca në internet dhe ankesat nga këshilli i lagjes. E alarmuar së fundmi nga përhapja e dyqaneve dhe sekuestrimi i falsifikimeve, bashkia tani po përpiqet të kufizojë monoaktivitetin. Një vendim i pakuptueshëm për tregtarët kinezë, të cilët edhe një herë e konsiderojnë veten në shënjestër dhe kundërshtojnë mbikëqyrjen e vazhdueshme të autoriteteve.

Gjithçka është e qetë brenda dyqanit, i cili së shpejti do të ulë perden. Disa peshq shumëngjyrësh notojnë në një akuarium qetësues, ndërsa klientët e fundit kalojnë pranë. Është ora 19:XNUMX dhe Jérémy, punonjësi i Micro Media, merr kohë për të dëgjuar ankesat e vonuara të një zonje të vogël flokëkuqe, e cila ka filluar të zemërohet nën vështrimin keqardhës të të shoqit. "Nuk mund të hyj në internet" ajo shpjegon me inat, tableti im nuk funksionon më, ia vlente të paguash! ». I armatosur me gëlbazën e tij të padurueshme dhe zërin e tij monoton, Jérémy gjen zgjidhjen pas një ekzaminimi të shpejtë:"ju duhet të ndryshoni shfletuesin tuaj të internetit""Shkarko çfarë? » Përgjigjet zonja, dukshëm e humbur. Një vëzhgues i dorëhequr i këtij dialogu të shurdhërve, Zhak, menaxheri elegant i dyqanit, rrëfen hidhërimin e tij: “Shumica dërrmuese e klientëve vijnë vetëm për të zbuluar. Vetëm 10% e njerëzve blejnë vërtet, puna jonë është afërsisht tani të ofrojmë kurse kompjuteri! »

Jacques ka dymbëdhjetë vjet që punon në rue Montgallet. 35-vjeçari ka parë rënie të biznesit që nga mbyllja e dyqanit në nëntor 2012 Surcouf e rrugës Daumesnil, e cila tërhoqi klientët e etur për pazare dhe gjetje të pazakonta. “Sot, me krizën, duket sikur njerëzit janë gjysmë qindarkë larg. Normalisht ne nuk i kushtojmë rëndësi një euro pak a shumë, por këtu klientët tundohen të kërkojnë më të lirën për lehtësi. Thjesht duhet të ecin 200 metra në rrugë dhe të kërkojnë kuota”.

Gabimi më i vogël është paguar në para

Midis 37 dyqaneve të IT në rue Montgallet, konkurrenca është e ashpër për të joshur klientin. Të zhytur në një univers ekonomikisht armiqësor, të dyfishuar nga popullariteti i blerjeve në internet, markat e ndryshme po zgjedhin strategji të ndryshme, ndonjëherë në kufirin e ligjshmërisë. Jacques gjithashtu e pranon në preambulë, ai nuk bën marzhe më shumë se 3% për produkte të caktuara me kërkesë të lartë. “Përballë një konkurrence të tillë, e vetmja zgjidhje është ulja e çmimeveRishes 389 euro nje laptop qe me kushton 319 euro montimi, per punen 30 euro. Sinqerisht, nuk mund të shesësh më lirë se më lirë.". Mesatarisht një PC riparohet 100 euro, një iPhone 30 euro brenda natës.Për të ruajtur një sistem të tillë, shitjet me pakicë janë bërë më demokratike. Kushti i vetëm është që "paguani para në dorë", në mënyrë që shitësit të kthehen shpejt te furnitorët e tyre. Kartoni blu, i cili "merr një përqindje të marzheve tashmë të reduktuara në të mundshmen", dhe kontrolle, "Shumë shpesh i papaguar", përgjithësisht shmangen.

“Më pak se 3% me të vërtetë? Secili ka gjënë e tij, secili ka strategjinë e tij, secili ka specialitetin e tij, por nëse fillojmë të punojmë falas, nuk është e mundur… Personalisht, unë bëj marzhe nga 5 deri në 15 euro.” habitet Dani, menaxheri i FUTUR PC, i cili mbështetet mbi të gjitha në cilësinë e shërbimit të tij për të përparuar. "Për mua, garancia është 12 muaj" ai shpjegon me krenari, me faturë në mbështetje dhe një buzëqeshje: “Avantazhi i dyqaneve të vogla është se ne mund të diskutojmë dhe ofrojmë këshilla të personalizuara. Në dyqanet e mëdha si Surcouf, ju nuk merrni ndonjë vëmendje, ju udhëzoheni shpejt në arkë për të paguar. Dhe mbi të gjitha ka vetëm modele të standardizuara, ndërsa kompjuterët i prodhojmë me kërkesë të klientit”.

Montgallet nuk është një fshat i vogël në jug, por një supermarket

Pas syzeve të tij katrore, shefi, krenar për paraqitjen e tij, hedh një vështrim shpues: “Këtu gjithçka funksionon gojarisht se kush është më i lirë. Por ne nuk kërkojmë të jemi me çdo kusht më të lirë, ne i përshtatemi cilësisë së materialit. Pjesa e parë e gamës paguhet »Nëse ai gjen se është rruga Montgallet "me pak i frekuentuar" se më parë, Dan ende arrin t'ia dalë falë një “klientelë e rregullt”. Sspecializimi ekskluziv në kompjuter siguron gjithashtu lidership në një treg specifik. "Në rrugë, të gjithë kanë specialitetin e tyre, pavarësisht nëse janë riparime, zgjidhje të problemeve, njësi qendrore apo karta zanore" konfirmon Pierre, 29 vjeç, i cili sheh më shumë njerëz që kalojnë pranë Microshop Multimedia, “Afro 100 klientë në ditë gjatë ditëve të javës”, sipas vlerësimeve të tij. "Unë nuk mendoj se është në mentalitetin kinez të shesësh shumë me çmime të ulëta, vetëm se klientët janë shumë kërkues dhe ne duam të shesim." shpjegon troç, para se të theksojë solidaritetin që mbretëron mes tregtarëve. “Ne të gjithë punojmë bashkë, është normale të ndihmojmë njëri-tjetrin, ne avancojmë pjesë” Komentet Jacques, "Edhe nëse përballet me një klient, nuk ka familje" . Nëse ai e pranon këtë vetëm gjysmë fjalë, shenjat e shumta të rrugës Montgallet shpesh varen nga të njëjtët pronarë, gjë që ka meritën e zbutjes së rivaliteteve ekonomike.

Me origjinë nga Wuhan në Kinën lindore, Pierre ka vetëm një vit që punon në Montgallet. “Një rrugë praktike ku mund të blesh gjithçka, çfarë të duash”. Dhe djali i turpshëm për të gërmuar në kutitë e tij, për ta vërtetuar këtë, një kontrollues i vogël PS2, i dëshiruar me zjarr, por i kërkuar me muaj të tërë. “Si në treg, sa shitës fruta-perimesh keni? Ata me siguri do të kenë atë që po kërkoni”. shton Zhak. Përgjatë rrugës, spektakli është i mrekullueshëm dhe ofron një version të ri të blerjeve. Qepallat e rrudhura ngrijnë përpara vitrinave të ndritshme dhe shumëngjyrëshe, në kërkim të pazarit. Të zënë duke shëtitur përreth për riparime ose të tërhequr nga zbulimi i një okazioni të mirë, klientët e rue Montgallet ofrojnë një fytyrë heterogjene dhe të përqendruar, midis klientëve të vjetër të dyqaneve të dritareve dhe vizitorëve kalimtarë të shtunave.

“Vërtet me bumin e vitit 2000, ardhjen e internetit dhe modemëve ADSL, publiku i gjerë u dynd. Entuziazmi ka rënë pak, por biznesi duket se është rritur që nga viti 2006 falë laptopëve dhe tabletëve.” shpjegon Dan, i cili gjithashtu mbështetet në vjetërsimin e IT për të mbijetuar: "Kompjuterët evoluojnë, ndryshojnë, ajo që është në modë një ditë del shpejt nga moda, gjë që e bën gjithmonë klientin të kthehet me kusht që të ketë diçka të re". Jo sot gjithsesi sepse bie shi, dhe rruga është e shkretë.“Normalisht ka kalim por do të thoja që është një rrugë shumë sipërfaqësore. Ajo është e gjallë, por jo e banuar. Shkencëtarët e kompjuterave janë pak autikë, nuk janë shumë interesantë apo shumë miqësorë” komenton Martin, kapak jeshil i vidhosur në kafkë, përpara se të shpjegonte: “Problemi i tyre i vetëm është gjetja e një vendi për të parkuar, blerja e pjesës së kompjuterit dhe largimi. Është e qartë se Montgallet nuk është një fshat i vogël në jug, por një supermarket”.

Monitorimi nga afër

Folësi i fortë i pafytyrë dhe me zë të lartë, Martin, i njohur si Tintin, është një figurë e vërtetë në lagjen, të cilën e ka 47 vjet që e vëzhgon. Ai kishte kohë për të parë peizazhin të evoluonte me ardhjen e kinezëve: “Në vitet 1980, kishte ende luleshitës, kasap, bukëpjekës, mjaft kafene dhe restorante, por shumë shpejt rruga ra. Madje ishte bërë një rrugë fatkeqësie në fillim të viteve 1990. Gjithçka ishte e mbyllur, ishte si një rrugë e trishtë periferike. Ardhja e bizneseve të IT-së ka lejuar që ajo të rifillojë”. “Para nesh nuk kishte asgjë, perdet ishin ulur, dyqanet ishin bosh, nuk kishte asgjë tjetër përveç çarçafëve të grumbulluar” mirëpret Zhak, përpara se të shtojë “Ne jemi një pasuri e vërtetë për këtë sektor. Sinqerisht, çfarë është më e famshme sot në lagje? Pa ne, rruga do të ishte e vdekur si 99% e rrugëve në qarkun e 12-të”.

"Në realitet, ata që u bërtasin kinezëve sot janë të njëjtët që bërtasin në errësirën e kaluar të rrugëve" frikacakët Martinin duke porositur një brioshPa i përmendur emrat, XNUMX-vjeçari i referohet këshillit të lagjes, i cili ankohet prej disa vitesh për ngritjen e përsëritur të shitësve të kompjuterëve dhe monoaktivitetin e rrugës. Ndonëse nuk iu përgjigj kërkesave tona për mirëmbajtje, kolektivi i banorëve ushtroi presion mbi bashkinë gjatë disa takimeve për të rigjallëruar jetën në lagje dhe për të nxitur instalimin e bizneseve të reja. Ndërsa këta të fundit militojnë, dhëmbët kërcejnë mes shitësve të rrugës Montgallet, për të cilët "Tregtia nuk mund të dekretohet".

Kështu, kur bashkia u alarmua për problemet e falsifikimit dhe mashtrimit të TVSH-së, që u solli tregtarëve një bastisje të dukshme të policisë në vitin 2006, ajo reagoi shpejt. Para së gjithash, reduktoi trotuaret dhe kufizoi hapësirat e parkimit për të zhbllokuar rrugën. Një nismë shpëtimi sipas Martinit. “Sinqerisht, në fillim të viteve 2000, të shtunave ishte praktikisht e pakalueshme me makinë. Kishte shumë njerëz, si në panairin e fronit po bëhej e padurueshme”. Më pas ajo parandaloi një duzinë ndërtesash, për të promovuar instalimin e dyqaneve të ndryshme. Një furrë buke është hapur së fundmi në mes të rrugës, përballë parukerisë, për kënaqësinë e madhe të shoqatave.

Nëse ai e pranon këtë me dëshirë "IT nuk është një biznes lokal, si një furrë buke apo një pastrim kimik", Zhak nuk e shpjegon vërtet sjelljen "armiqësore" të bashkisë dhe të këtyre shoqatave. “Ne u përpoqëm të diskutonim me këshillin e lagjes pa sukses, u ndjemë të izoluar dhe të refuzuar. Nuk do të flas për racizëm, por ne konsiderohemi më pak se asgjë, është një dialog i të shurdhërve. Ata duan që ne të kuptojmë se si po shkojnë gjërat në Francë, se është kështu, është mirë, e kuptojmë”.. Dhe menaxheri i Micro Media për të shpjeguar sfondin e mendimit të tij: “Ne jemi një rrugë e super-mbikëqyrur, jemi shumë më të kontrolluar se komunitetet e tjera, sinqerisht nëse do të bënim mashtrime, a mendoni se policët francezë do ta linin të shkonte në heshtje për vite të tëra? Tashmë kanë ardhur në 200 për ca CD bosh në 2005. Ne jemi të detyruar të deklarojmë aktivitetet tona, policia e njeh secilin shef, jemi në nivel dhe nuk kemi çfarë të fshehim”.Z. LU Zongfhu, menaxher i dyqanit SINATEK.

Një studim i vogël përgjatë 200 metrave të trotuarit ndihmon për të matur më mirë ndjenjën e padrejtësisë që ndjen komuniteti kinez i Montgallet. Pas përgjigjeve të shumta evazive dhe shmangieve të tjera të talentuara, Lu Zhongfu pranoi të na fliste në frëngjisht të thyer: “Kur dëgjoj që mashtrojmë dhe se nuk paguajmë taksa, sinqerisht më mërzit. Unë jam gjithmonë korrekt dhe i drejtë në punë”. I matur dhe i rezervuar, kreu i SINATEK-ut pranon se në Francë, "Ka shumë kontrolle". Dan nuk thotë asgjë tjetër për këtë temë: "Ne kemi përshtypjen se tregtia kineze domosdoshmërisht rimon me falsifikimet, që të bëra në Kinë do të thotë se është mut".

Sa për Zhak, nëse nuk i vjen era racizmi "në jetën e përditshme" ai e gjen shumicën e mediave franceze antikineze: “Në Francë na pëlqen të stigmatizojmë, pështyjmë mbi vendet në zhvillim si ajo që ne vjedhim punën. Ne duam që kinezët të investojnë në Francë, por kemi frikë se nuk i njohim ata”. Kjo injorancë e përgjithësuar e kulturës kineze është, sipas tij, në origjinën e fërkimeve të hasura vitet e fundit. “Kinezët punojnë dhe mashtrojnë si gjithë të tjerët, as më shumë e as më pak. Ne nuk jemi 100% të pastër, por kush është? Jemi lodhur duke u goditur pa asnjë arsye, por nuk themi asgjë. Ne nuk mbrohemi, vazhdojmë atë që duhet të bëjmë edhe nëse nuk na ndihmohet”. shpjegon i lodhur, para se të përfundojë me një vështrim të revoltuar: “Do të ishte mirë të shiheshim mbi të gjitha si një rrugë e specialistëve të IT-së dhe jo si një rrugë e popullit kinez”.

Një marshim i detyrueshëm i "jetës së lagjes" të re nga bashkia e Parisit

Bashkia e qarkut të 12-të nuk ka domosdoshmërisht një pamje shumë të mirë të instalimit të dyqaneve të kompjuterave për shkak të standardizimit urban dhe tregtar që rezulton nga ky përqendrim. Michèle Blumenthal, e cila po përfundon mandatin e saj të dytë si kryetare bashkie, i dha SEMAEST 10 vjet më parë detyrën për të luftuar kundër zgjerimit të " mono-aktivitet " ne lagje. Kompania e zhvillimit urban mund të ushtrojë "të drejtën e parablerjes" e cila i lejon asaj të blejë mbrapsht ambientet e një biznesi sapo ato të vendosen në shitje.

Një mënyrë efektive për të kontrolluar zhvillimin e lagjes për Caroline Decarris. Drejtori i Operacioneve të Pasurive të Paluajtshme i SEMAEST është i kënaqur që ka " zvogëloi përqindjen e dyqaneve të kompjuterëve në lagje në nivelet e vitit 2003”. Sot ka 79 dyqane të këtij lloji nga 613 lokalet në sektorin Montgallet/Daumesnil. Planifikuesi i qytetit është i kënaqur që ka qenë gjithashtu në gjendje të rinovojë dhjetë pronat e fituara gjatë dhjetë viteve të fundit. " Por mbi të gjitha, ne gjithashtu i përjashtojmë të ardhurit nga qiraja e tre muajve të parë për të siguruar një instalim paqësor. Kështu ka lagjia një librari, një djathëxhi përsëri, por edhe një ushqimore italiane dhe një baxho djathi.”. Një “jetë e re në lagje” e krahasuar nga zonja Decarris me zhvillimin e një aktiviteti të vetëm:nëse keni një rrugë të karakterizuar nga një lloj biznesi si kompjuterët, banorët vendas nuk mund të gjejnë më të gjitha produktet dhe shërbimet që kanë të drejtë të presin në katin e poshtëm. Kësaj duhet t'i shtohen problemet praktike të paraqitura nga tregtarët me shumicë: dërgesat dhe magazinimi vështirë se përputhen me jetën në lagje”..

Pavarësisht pakënaqësisë së disa tregtarëve që ndihen të refuzuar nga bashkia, Caroline Decarris mbrohet nga çdo diskriminim dhe kujton se projekti "nuk synon të eliminojë këtë aktivitet nga rruga, por të rikthejë diversitetin në strukturën tregtare lokale”. I vetëdijshëm për tensionet e ngritura nga kjo politikë e pronave të paluajtshme, bashkia organizon rregullisht takime me tregtarët për t'u shpjeguar procesin.

Vitet '90 janë shumë larg për rue Montgallet

Arnaud Chaudron, pseudo Cafeine, funksionon në shtypin e përkushtuar ndaj teknologjive të reja për pesëmbëdhjetë vjet tashmë, nga Joystick në RTL, nëpërmjet Gameblog, Geekzone ose O'Gaming.

Nëse flasim për pajisjet teknologjike dhe kompjuterike, a mund të këshillojmë ende sot të blini Rue Montgallet dhe jo në internet? Nëse po ose jo, pse?

Rue Montgallet është vetëm me interes anekdotik. Ajo ndihmon parizianin që ka nevojë për një "gjë" atje-tani-menjëherë. Aty nuk mund të gjesh më çmimet më të mira apo risitë më të fundit, por ndonjëherë rezervon surpriza disi të pashpjegueshme. Kur u lëshuan hard disqet për NAS (ruajtje në rrjet) nga Western Digital (gama RED), të vetmet që kishin stoqe ishin këto dyqane. Një zgjedhje e mirë nga shitësi i tyre kryesor me shumicë i lejoi ata të monopolizonin këtë treg mikro për javë të tëra. Përveç kësaj mundësie jashtëzakonisht të rrallë, nuk ka absolutisht asnjë interes për të blerë në këto dyqane, pasi shërbimi është madje shpesh më i vogël se me disa tregtarë Net (epo, veçanërisht një)... Nga ana tjetër, nëse mund të shkoni atje fizikisht dhe dëshironi të ndërhyni me makinën tuaj, mund të jetë më i përshtatshëm. Dhe përsëri, kushtet e kthimit/shkëmbimit janë ndonjëherë më të thjeshta në letrën Net… Vitet 90 janë shumë larg për Rue Montgallet, e cila një ditë mund të rimarrë bistrot dhe furrat e bukës.

Mendoni se Surcouf ka luajtur një rol në ndërtimin e karakterit shumë teknocentrik të rrugës?

Surcouf nuk kishte domosdoshmërisht rolin që i atribuohej në shpërthimin në rue Montgallet. Natyrisht, nga marketingu i ashpër i tij përfitonin dyqanet vendase të cilat nuk erdhën rastësisht, por të parët ishin hapur shumë kohë më parë! I bleva pjesët e mia të para në 1992 në këtë zonë, ndërsa Surcouf u ul vetëm në 12 në 1995! Në vitin 1993 kishte të paktën 3 shitës të pajisjeve kompjuterike në rrugë, dyfish në 1994. Unë jetoja në Place Daumesnil në atë kohë, 5 minuta më këmbë. Parajsë për një entuziast si unë.

Bashkia ka disa vite që kërkon despecializimin e rrugës. A nuk do të ishte në interesin e tregtarëve të shpërndaheshin nëpër Paris për të mos qenë në konkurrencë të drejtpërdrejtë?

Nëse këto dyqane janë gjithashtu të grupuara së bashku, kjo është gjithashtu sepse shumë varen nga të njëjtët pronarë. Nuk është e pazakontë të shohësh shitësin të dalë nga dyqani për të marrë një pjesë që mungonte në vendin fqinj… Por nga pikëpamja e shërbimit, është krejtësisht budallallëk dhe kurrë nuk e kuptova pse ata nuk kishin kërkuar të blinin diku tjetër, veçanërisht kur Net filloi të lejojë një promovim i lehtë. Të duhet të kalosh Parisin për të blerë një hard disk në rast urgjence shpesh i motivon njerëzit të porosisin H+24 në internet! Mendoj se ka arsye të tjera, ndoshta qira të mira? Por një gjë është e sigurt: varfërimi i jetës “normale” në rrugë është një problem për banorët vendas dhe nuk jam i habitur që Marie po përpiqet të korrigjojë situatën.

★ ★ ★ ★ ★