Teprimet e lojërave Pay-To-Win
Ueb agjenci » Lajme dixhitale » Teprimet e lojërave Pay-To-Win

Teprimet e lojërave Pay-To-Win

Çdo entuziast i lojërave video është përballur tashmë me aftësinë për të blerë një artikull, një armë ose një aksesor në lojën e tij të preferuar në mënyrë që të përparojë më shpejt në lojën e tij të preferuar.

Për disa vjet, ka ardhur një modë e quajtur "kuti plaçkitje".

Një kuti pre është një blerje e pranishme në një lojë e cila ju lejon të merrni nëse është me monedhë virtuale ose euro, një gjoks, një objekt, një lëkurë, lojtarë, personazhe ... në një mënyrë krejt të rastësishme.

Ky mekanizëm ka ekzistuar për shumë vite, por në një ose dy vitet e fundit është popullarizuar nga përdoruesit e YouTube dhe transmetuesit. duke luajtur video lojëra të shumta.

Shpesh, kutitë e plaçkës janë të pranishme në video lojërat me shumë lojtarë dhe përdoruesit që nuk e dorëzojnë portofolin janë gjithnjë e më shumë në disavantazh.

Fillimisht, kjo lloj kutie plaçkitëse ishte e pranishme në mënyrë që të siguronte përmbajtje shtesë dhe shtesë pa u dhënë domosdoshmërisht avantazhin lojtarëve (lëkurat dhe emocionet shumë shpesh). Sot kjo nuk është më, dhe personi që blen shumë loot box shumë shpesh do të ketë një avantazh ndaj një lojtari që nuk konsumon asnjë!

Teprimet e lojërave Pay-To-Win
Teprimet e lojërave Pay-To-Win

Frustrimi i pagës për të fituar lojëra

Prandaj, botuesit e lojërave video e kanë kuptuar se kutitë dhe përmbajtjet e tjera të rastësishme që i japin avantazh lojtarit ishin gjithnjë e më të njohura!

Prandaj është e natyrshme që pothuajse në të gjitha lojërat me shumë lojtarë të vitit 2021, ne kemi të drejtë për këto kuti plaçkitje të ndryshme në përmbajtje.

Madje bëhet një detyrim për disa botues "falas për të luajtur" që luajnë shumicën e fitimeve të tyre në këtë lloj kutie.

Sidoqoftë, ekziston një kapje e madhe, e cila është se e gjithë kjo është ende përmbajtje e rastësishme! Prandaj nuk ka njohuri mbi probabilitetin e fitimeve pas blerjes së transaksionit. Këto gjoks ose kuti misterioze prandaj në përgjithësi mos jepni asnjë garanci pas blerjes. Sigurisht, ju e dini atë që blini, por ajo që është më pak e sigurt është cilësia e përmbajtjes së kutisë e cila mund t'ju japë një avantazh të madh në përparimin tuaj ose përkundrazi, asgjë fare.

La shpërblim i rastësishëm prandaj i nënshtrohet rastësisë, e cila më tej i tërheq përdoruesit të shpenzojnë paratë e tyre për të marrë atë që duan.

Disa lojëra mbrojnë aspektin e Paguaj Për Fitore (paguaj për të fituar). Në të vërtetë, në disa lojëra si FIFA për shembull, sa më shumë para që keni (të marra duke blerë pako me përmbajtje të paguar ose të papaguar), aq më shumë mund të merrni lojtarë të fortë që do t'ju lejojnë të fitoni ndeshjen tuaj më lehtë edhe kundër një më të fortë kundërshtar.

Kjo situatë i shtyn lojtarët të shpenzojnë paratë e tyre në mënyrë që të jenë në një nivel të barabartë me të gjithë kundërshtarët e tyre. Prandaj është një teknikë konsumi e çuar në ekstrem ku asgjë nuk kontrollohet për fat të keq.

FIFA Ultimate Team: shembulli perfekt i varësisë nga lootbox

Çdo vit, FIFA lëshon opusin e saj të ri dhe përsëri dhe përsëri vendos rekorde shitjesh. Por aty ku FIFA arrin shifrat e saj më të mira, nuk është me shitjen e lojërave të saj, jo, por me mënyrën e saj të preferuar të lojës: Ekipi Ultimate.

Që nga FIFA 09, lojtarët mund të luajnë një mënyrë loje të quajtur FUT ose Fifa Ultimate Team. Parimi i kësaj mënyre të lojës është mjaft i thjeshtë, realizoni ekipin tuaj të ëndrrave duke marrë karta që përfaqësojnë lojtarët (pak si koncepti i kartës panini) me një vlerësim që përfaqëson nivelin (duke filluar nga 40 në 99). Ju gjithashtu mund të personalizoni fushën tuaj, ekipin tuaj, fanellat tuaja me karta ITEMS për të pasur ekipin tuaj ULTIMATE.

Kështu që ju mund të keni Cristiano Ronaldo, Zidane, Messi, Ronaldinho dhe Valère Germain në të njëjtin ekip pa asnjë problem.

Kjo mënyrë e lojës azhurnohet vazhdimisht nga botuesi i lojërave EA Sports dhe ju mund të merrni lojtarë "të azhurnuar" që performojnë mirë në "jetën reale". Kështu, lojtarët kanë përmbajtje gjatë gjithë kohës që u vjen para syve pothuajse çdo ditë apo edhe javë.

Kështu, mënyra e lojës ka një ekonomi virtuale e cila është shumë e zhvilluar. Madje ka njerëz që nuk e luajnë lojën dhe përdorin vetëm atë lojë video fifa për të fituar një fitim duke fituar disa qindra euro çdo muaj.

FIFA Ultimate Team: shembulli perfekt i varësisë nga lootbox
FIFA Ultimate Team: shembulli perfekt i varësisë nga lootbox

Për të marrë lojtarë ju duhet ta blini atë. Çdo lojtar ka një çmim i cili ndryshon sipas disa kritereve (data, niveli i lojtarit, kombësia e tij, kampionati i tij, aftësitë e tij ...). Për të blerë këtë lojtar, duhet të shpenzoni "kredite", monedhën virtuale të lojës. Për të marrë kredite, ose duhet të shisni lojtarë ose të merrni para virtuale sipas performancës tuaj në lojë.

Për të marrë lojtarë të rinj pa përdorur performancën tuaj, ju gjithashtu keni mundësinë për të blerë "pako" të cilat janë ekuivalente me qeset Panini. Ju nuk e dini se cili lojtar është brenda, nuk keni asnjë indikacion. Treguesi i vetëm që keni është gjëja e rrallë e lojtarëve brenda (Bronz për lojtarët që variojnë nga vlerësimi 40 në 60, argjend për lojtarët që variojnë nga 61 në 74, dhe ari duke filluar nga shënimi 75 deri në vlerësimin 99).

Ju do të keni kuptuar se për të marrë këto pako keni dy zgjidhje, ose blini një paketë me kreditet tuaja, ose ... blini paketën me paratë tuaja! Nëse doni të dini më shumë, ka shumë Fifa blog për shembull për të mësuar më shumë për këtë mënyrë loje.

Një problem i nxitur nga krijuesit e përmbajtjes

Do ta kuptoni, prandaj FIFA po kthehet gjithnjë e më shumë në një lojë Pay To Win. Kjo modë është gjithashtu më e plotë pasi konkurrenca zuri një vend shumë të rëndësishëm në botën konkurruese.

Sapo të dalë loja, ju keni shumë Youtubers, Streamers dhe lojtarë profesionistë të lojërave që vendosin disa mijëra Euro në "paketën e hapjes".

Marrja e lojtarëve më të mirë në lojë do të kërkojë durim, diçka që lojtarët konkurrues në lojë nuk mund ta përballojnë, pasi garat e para zhvillohen menjëherë pas lëshimit të lojës. Pra, mënyra e vetme për të konkurruar është të paguani shumë, shumë pako për të jini me fat dhe merrni lojtarët më të mirë për ekipin e tyre, ose të keni para të mjaftueshme për të shitur mijëra lojtarët e tyre për ta blerë atë në treg.

Sjellja e lojërave edhe më shumë e nxitur nga videot në YouTube ose disa Youtubers kanë kënaqësi të madhe kur hapen për më shumë se 2000 € Paketat e FIFA -s në vetëm pak orë.

Kështu, lojtari mesatar gjithashtu do të detyrohet të fusë para në lojë, sepse të gjithë e bëjnë këtë dhe ai nuk mund të konkurrojë në ndeshjet online, sepse ai nuk do të ketë një ekip mjaft të fortë që nga fillimi. Dhe do ta lërë lojën shpejt.

Një problem i nxitur nga krijuesit e përmbajtjes
Një problem i nxitur nga krijuesit e përmbajtjes

Masa të ndrojtura për të kornizuar pikat e FIFA -s

Për të luftuar problemet e varësisë, disa vende kanë njoftuar se duan të krijojnë masa për të rregulluar sistemin Loot-Box të Ekipi FIFA Ultimate. Pas një peticioni që mblodhi 40 nënshkrime, Dhoma e Lordëve Britanikë (ekuivalenti i Senatit tonë) kërkoi kalimin e kutive plaçkitëse sipas legjislacionit të lojërave të fatit dhe nisi një konsultim të madh për të mbështetur vendimin e saj. Belgjika dhe Holanda kanë shkuar edhe më tej dhe kanë vendosur të ndalojnë kutitë e plaçkës, gjë që e bën të pamundur blerjen e pikave të FIFA -s për qytetarët e këtyre dy vendeve.

Megjithatë, situata nuk po ndryshon shumë në Francë, e cila nuk është përfshirë aq shumë sa fqinjët e saj. Me të vërtetë,Autoriteti i Lojrave Kombëtare (ish-ARJEL) ende nuk i konsideron kutitë e plaçkitjes FUT si lojëra të fatit edhe nëse njeh rrezikun e varësisë nga lojërat e fatit. ARJ prandaj i konsideron kutitë e plaçkave si një problem të konsumit që bie nën kompetencën e DGCCRF (Drejtoria e Përgjithshme për Konkurrencën, Konsumi dhe Kontrolli i Mashtrimit).

Një pozicion i kujdesshëm i cili çon në një status quo, megjithatë, disa zëra janë ngritur për të protestuar, duke filluar me atë të youtubeur zviceran Psyko17. Duke bashkuar një komunitet me më shumë se 800 pajtimtarë, videografi vendosi të paraqesë një ankesë kundër metodave të paskrupullta të botuesit amerikano-kanadez. I shoqëruar nga dy avokatë, ai mban anën e lojtarëve të kapur në pajisjet FUT të cilët nuk kanë domosdoshmërisht mjetet për të shpenzuar shuma të mëdha në lojë. Z. Morand-Lahouazi kështu denoncon praktikat mashtruese të EA Sports të cilat nuk ngurrojnë të manipuloni tregun e transferimit duke injektuar elementë që supozohet të jenë ekskluzivisht në pako. Avokati evokon gjithashtu gjasat e rreme të xhepave si dhe taksën 000% mbi shitjet e cila shpreh një "dëshirë për të rregulluar tregun". Prandaj ai i kualifikon këto metoda si një "praktikë mashtruese tregtare" dhe madje një "manovër mashtruese dhe mashtruese që krijon iluzionin për të nxitur shpenzimet". Për krahasim, këto praktika janë absolutisht të paligjshme në botën e tregjeve financiare.

John Charles, një tjetër YouTuber i specializuar në video lojëra, thotë se ka marrë më shumë se 500 dëshmi nga lojtarë të kapur në spiralen e varësisë. Ai ndan disa histori që e kanë emocionuar, siç janë ato të lojtarëve që kanë shpenzuar shuma të mëdha parash pa qenë në gjendje të marrin ndihmë nga EA Sports. Njerëzit që humbasin kursimet e tyre, pronat e tyre personale dhe madje edhe martesat e tyre brenda natës. YouTuber paralajmëron opinionin publik duke përfunduar si më poshtë: “Të luash video lojëra nuk duhet të jetë e rrezikshme, ne duhet të jemi në gjendje të argëtohemi pa pasur nevojë të shpenzojmë gjithçka që fitojmë. "

Një varësi që prek më të rinjtë

Ky fenomen i kutive plaçkitëse është edhe më i rrezikshëm pasi tani shtrihet tek të miturit. Të dashur për lojëra video dhe futboll, ata nuk kanë domosdoshmërisht perspektivën e nevojshme për të vlerësuar rrezikun e mundshëm të kutive të plaçkitjes së Ultimate Team. Disa të varur të rinj madje shkojnë aq larg sa vjedhin kartat bankare të prindërve të tyre për të rimbushur llogaritë e tyre FUT me FIFA Points. Si të shpjegohet se një lojë video e klasifikuar PEGI3 mund të shkaktojë tragjedi të tilla familjare?

EA Sports nuk po ndihmon rastin e saj dhe madje ka paguar një zhurmë të keqe duke promovuar blerjen e pikëve të FIFA -s në një revistë që synon fëmijët britanikë. Zhvilluesi paraqiti kështu një falje që doli të ishte jo bindëse dhe njollos më tej reputacionin dhe komunikimin e tij. Në vitin 2019, një ekzekutiv i kompanisë provokoi zemërim dhe hilaritet midis anëtarëve të Parlamentit Britanik duke i quajtur kutitë e plaçkës "surpriza mekanike etike dhe argëtuese".

Një varësi që prek më të rinjtë
Një varësi që prek më të rinjtë

Pra cilat janë zgjidhjet për të kontrolluar dhe kontrolluar fenomenin e kutive plaçkitëse? Në vitin 2019, Electronic Arts tërhoqi zemërimin e komunitetit Star Wars Battlefront II. Në të vërtetë, lojtarët ishin të indinjuar që duhej të shkonin te arka për të zhbllokuar personazhet dhe aksesorët. Pa të, lojtarët e Battlefront II detyrohen të kalojnë mijëra orë lojë për të marrë të gjithë përmbajtjen në lojë, duke krijuar një çekuilibër me ata që kanë zgjedhur të përdorin kartën e kreditit. Komuniteti Battlefront II reagoi shpejt duke protestuar masivisht në rrjetet sociale dhe faqet e specializuara. E përballur me këtë stuhi mediatike, EA u dorëzua dhe e tërhoqi sistemin transaksionet financiare nga Star Wars Battlefront II.

Arsyet e shpresës për FIFA Ultimate Team

Shembulli i Star Wars Batllefront II është shkak për shpresë për tifozët e FUT edhe pse beteja është larg fitores. Megjithë të metat e saj të dukshme dhe praktikat e paskrupullta të biznesit, FIFA mbetet një nga produktet kulturore më të vlerësuara në Francë. Për më tepër, është në një situatë monopole virtuale dhe nuk ka konkurrencë serioze. Pasi u vlerësua nga një numër i madh lojtarësh, PES gradualisht u zbeh në harresë dhe nuk qëndron më para FIFA -s. Viti 2021 do të ketë qenë madje fatal për licencën e Konamit e cila hoqi dorë nga emri dhe identiteti i saj për t'u bërë e-futboll. Prandaj lojtarët nuk kanë alternativa të tjera dhe detyrohen të blejnë FIFA përsëri çdo vit në shtator.

Një problem tjetër i madh është se komuniteti i FIFA-s nuk është askund aq ngushtë sa ai i Battlefront II. Ekipi FIFA Ultimate duke qenë i orientuar masivisht në konkurrencë, lojtarët vazhdimisht përballen me njëri -tjetrin në mënyrë që të fitojnë shpërblimet më të mira të mundshme. Një situatë e cila nuk nxit kohezionin dhe rebelimin kundër botuesit kanadez. Më keq akoma, kjo konkurrencë e rritur shpesh rezulton në sjellje të papërshtatshme dhe toksike, të tilla si kërcënime private dhe sharje raciste. Megjithatë i përkushtuar në luftën kundër diskriminimit, EA Sports nuk ndërmori asnjë veprim drastik kundër autorëve të këtyre komenteve të papërshtatshme.

Por pavarësisht nga të gjitha këto pengesa, të shtënat nën presion kanë filluar të vijnë. Lojtari profesionist i Schalke 04 Tim Latza ka deklaruar se nuk dëshiron të injektojë më pikë në FIFA në fillim të lojës, duke argumentuar se performanca e lojës nuk varet nga gjendja bankare. Youtubeur francez Robert87000 (427 abonentë) ndjek shembullin dhe tani ndalon përdorimin e mikrotransaksioneve në përmbajtjen e tij. Masat tronditëse që mund të shërbejnë si parandalim dhe si shembull për spektatorët.

Robert87000
Robert87000

Së fundi, botuesi i panjohur Strikerz njoftoi gushtin e kaluar ardhjen e një të sapoardhuri në simulimet e futbollit të lojërave video: UFL. Në zhvillim në vitin 2016, loja u zbulua në Gamescon shumë të famshëm dhe të parashikuar. Duke u përqëndruar në multiplayer, UFL dëshiron të konkurrojë e-futboll dhe FIFA për vitet e ardhshme. Për të arritur këtë arritje, Strikerz tha se donte ta bënte lojën plotësisht falas, përfshirë kur shtonte veçori të reja. Nëse loja arrin të jetë interesante, shumë shpejt mund të bëhet një kërcënim serioz për licencën e FIFA -s.

★ ★ ★ ★ ★