Ctrl + Alt + Del: Google bëri një gabim të madh duke konservuar Pixelbook
Ueb agjenci » Lajme dixhitale » Ctrl + Alt + Del: Google bëri një gabim të madh duke konservuar Pixelbook

Ctrl + Alt + Del: Google bëri një gabim të madh duke konservuar Pixelbook

RISHIKIM: Google ka një reputacion për refuzimin e projekteve të mëdha pas disa përplasjeve të vogla në rrugë. Si Google Glass ashtu edhe Google Daydream kanë lançuar kovën vitet e fundit.

Dhe këtë javë, The Verge raportoi se Google po anulonte laptopin e saj të ardhshëm Pixelbook dhe po mbyllte ekipin pas tij. Duke pasur parasysh historikun e Google, kjo nuk duhet të jetë një surprizë e madhe.

Por sinqerisht mendova se Pixelbook popullor ishte një nga pajisjet e pakta të sigurta nga gijotina e Google dhe nuk e kuptoj plotësisht arsyetimin e kompanisë për konservimin e tij.

Google Pixelbook u lançua për herë të parë në vitin 2017 dhe u pa si një Chromebook i nivelit të lartë që u tregoi prodhuesve të tjerë se laptopët me energji ChromeOS mund të ofrojnë po aq stil sa një gocë e moluskut Windows.

Menaxheri i Pixelbook
Laptop Google Pixelbook

Nuk ishte perfekt, me altoparlantë mediokër dhe një çmim shumë afër laptopëve Windows të nivelit të lartë si MacBook Air. Por megjithatë ishte një opsion i shkëlqyeshëm për ata që pëlqejnë thjeshtësinë e ChromeOS, por që po kërkonin një laptop të nivelit të lartë.

Në sytë e mi, vazhdimi i Pixelbook Go ishte edhe më i mirë. Google ka ulur specifikat në mënyrë që t'i japë pajisjes për veshje një çmim më të përballueshëm, me vetëm 629 £. Dhe ndërsa është e mundur të gjesh Chromebook edhe më të lirë, pak prej tyre kishin një ndërtim metalik kaq cilësor dhe opsionin e një ekrani 4K.

Ka shumë pak laptopë Windows që mund të konkurrojnë me Pixelbook me këtë çmim - vetëm Surface Laptop Go 2 vjen në mendje. Por për fat të keq, Google nuk e ka përditësuar Pixelbook Go që nga viti 2020, kështu që tani ndihet paksa i vjetëruar.

Është vërtet një turp, sepse është një moment i mrekullueshëm për Chromebook-ët. Qualcomm ka bërë përparime të mëdha me procesorët e tij të laptopëve, duke parë performancë të shkëlqyer dhe efikasitet të energjisë për laptopë të tillë si Acer Chromebook Spin 513. Dhe ndërsa Google ka përdorur më parë çipa Intel, nuk e kuptoj pse ai nuk mund të bënte një marrëveshje. me Qualcomm për të paktën konfigurimin bazë.

Pamja e sipërme e një Pixelbook të zi të mbajtur në një sfond të bardhë
Laptop Google Pixelbook Go

Ne gjithashtu kemi filluar të shohim funksionet premium që rrjedhin në tregun e Chromebook. Tani mund të shihni Chromebook me panele OLED dhe skaner të gjurmëve të gishtërinjve, duke ofruar një përvojë të ngjashme me laptopët Windows që kushtojnë dy herë më shumë.

ChromeOS gjithashtu është pjekur shumë gjatë viteve dhe tani është një alternativë e shkëlqyer për Windows për ata që duan një sistem operativ më të efektshëm. Rritja e transmetimit në renë kompjuterike gjithashtu lejon që Chromebook-ët të luajnë lojëra, duke i bërë ato më të gjithanshme se kurrë.

Meqenëse Google lançoi Google Stadia vetëm disa vjet më parë, do të kishte kuptim që kompania ta bënte Chromebook-in e saj platformën më të mirë portative për shërbimin e lojërave cloud.

Laptopët me Windows duket se po bëhen gjithnjë e më të shtrenjtë. Seria Honor MagicBook dikur ishte një nga laptopët Windows më buxhetor në treg, por modeli i fundit MagicBook 14 (2022) zë një pikë çmimi të ngjashëm me MacBook Air të Apple. Si rezultat, pres që Chromebook-ët të bëhen një opsion më popullor për ata që nuk duan të shpenzojnë më shumë se 1 £ për një laptop.

Honor MagicBook 14 (2022)

Tregu i Chromebook duket më i shëndetshëm se kurrë, kështu që është një dhimbje koke e vërtetë pse Google ka vendosur të anulojë projektet e ardhshme të Pixelbook. Nuk është një pamje e mrekullueshme nga kompania që prodhon ChromeOS.

The Verge argumentoi se puna e Pixelbook ishte kryer, pasi Google ndoshta donte ta dizajnonte atë vetëm si një mënyrë për të treguar potencialin e laptopëve të ardhshëm Chromebook. Por pse të ndalemi këtu?

Do të doja të shihja një Pixelbook me një ekran të palosshëm, ose ndonjë dizajn tjetër goce molusku me një ekran OLED 4K me një çmim të përballueshëm – imagjinoni sa vrastare do të ishte nëse do të ishte në dispozicion me një çmim të përballueshëm.

Do të ishte mirë të shihje Google të krijonte çipin e vet të laptopit, duke ndjekur rrugën e Apple M1. Raportet e CNBC sugjeruan se Google po planifikonte të bënte pikërisht këtë pasi zbuloi çipin e tij Google Tensor për telefonat inteligjentë Pixel. Por me Pixelbook në dukje të hequr, kam filluar të dyshoj se ky çip laptop i prodhuar nga Google do ta shohë ndonjëherë dritën e ditës.

Unë gjithashtu mendoj se heqja e planeve për Pixelbook dëmton reputacionin e Google në planin afatgjatë. Ka kaq shumë projekte harduerike të konservuara në këtë pikë saqë do të hezitoja të blija pajisje Google në të ardhmen.

Pra, me gjithë këtë në mendje, mendoj se është një gabim i madh për Google që të anulojë planet për Pixelbook. Por fansat e Chromebook nuk duhet të jenë shumë të zhgënjyer, pasi jam i sigurt se industria do të vazhdojë të lulëzojë me Acer, HP, Lenovo dhe Samsung në krye.


Ctrl + Alt + Del është kolona jonë javore e opinionit e përqendruar në IT, ku ne gërmojmë më thellë në botën e kompjuterëve, laptopëve, komponentëve, pajisjeve periferike dhe më shumë. Gjeje në "Rishikimet e besuara" çdo të shtunë pasdite.

★ ★ ★ ★ ★