AMD zbulon kartat grafike RX 7900 XTX dhe RX 7900 XT me dizajn RDNA 3
Ueb agjenci » Lajme dixhitale » AMD zbulon kartat grafike RX 7900 XTX dhe RX 7900 XT me dizajn RDNA 3

AMD zbulon kartat grafike RX 7900 XTX dhe RX 7900 XT me dizajn RDNA 3

AMD ka prezantuar kartat grafike të gjeneratës së ardhshme RX 7900 XTX dhe RX 7900 XT. GPU-të e reja kryesore janë të parat që ndërtohen në arkitekturën RDNA 3.

Në një ngjarje të lançimit të enjten, kompania konfirmoi GPU-të e reja të serisë Radeon RX 7000, të cilat do të shkojnë paralelisht me serinë e re Nvidia RTX 4000.

Çipat e rinj do të ofrojnë një rritje prej 54% në performancën për vat mbi GPU-të e bazuara në çipat RDNA 3. Ky duket si një hap i rëndësishëm përpara për linjën.

Radeon RX 7900 XTX është qeni më i mirë, me AMD që reklamon 24 GB memorie, krahasuar me memorien 20 GB të RX 7900 XT. Ato do të dalin në treg më 13 dhjetor dhe do të kushtojnë përkatësisht 999 dollarë dhe 899 dollarë. Ne do t'ju sjellim çmimet në Mbretërinë e Bashkuar kur t'i kemi.

Në këtë ngjarje, kompania tha se RX 7900 XTX është 1,7 herë më i shpejtë se flamuri ekzistues, RX 6950 XT, kur lojtarët po shijojnë veprimin në rezolucion 4K. Ka edhe rritje të efikasitetit, me 350 vat fuqi në bord. Ata që shqetësohen për konsumin e energjisë mund të preferojnë opsionin e AMD ndaj Nvidia RTX 4090, i cili u njoftua në shtator dhe vjen me 450 watts.

Në ngjarjen e lançimit, kompania zbuloi se arkitektura RDNA 3 është e aftë të japë 61 teraflops fuqi, që është një rritje masive nga 23 TFLOP që GPU-të me fuqi RDNA 2 ishin të aftë.

Kjo arkitekturë e re sjell edhe ndryshime të mëdha në funksionimin e GPU-së. Seria 7000 tani ka një dizajn çipi të ngjashëm me linjën e procesorëve Ryzen të ofruar gjithashtu nga kompania. Në thelb, detyrat iu caktuan bërthamave të ndryshme. Ekziston një pjesë 5 nm për grafikë, ndërsa teknologjia 6 nm trajton të gjithë elementët e bazuar në memorie. AMD pretendon të jetë kompania e parë që përdor teknologjinë në një GPU.

Çipat sjellin gjithashtu përmirësime në teknologjinë popullore të gjurmimit të rrezeve, e cila lejon zhvilluesit e lojërave të shfaqin opsione të avancuara ndriçimi si hijet realiste. Ka një përmirësim të performancës 50% krahasuar me gjeneratën e mëparshme dhe 1,5 fole të tjera.

Dizajni fizik i RX 7900 XTX dhe RX 7900 XT është i ngjashëm, dhe mbajtja e një lidhësi 8-pin do të thotë që thjesht duhet të jeni në gjendje ta lidhni atë në pajisjen tuaj ekzistuese pa ndonjë telash ose kabllo shtesë.

Do të kemi shumë përmbajtje shtesë në daljen në mëngjes, duke përfshirë krahasime të hollësishme midis çipave të gjeneratës së mëparshme dhe se si ato krahasohen me më të fundit dhe më të mirët nga Nvidia. Mbaje të kyçur te komentet e besuara.

★ ★ ★ ★ ★