Pse të blini një iPhone 14?
Ueb agjenci » Lajme dixhitale » Pse të blini një iPhone 14?

Pse të blini një iPhone 14?

IPhone 14 është përsëritja e fundit e iPhone të Apple, e cila vjen me disa përmirësime të rëndësishme në krahasim me paraardhësin e tij. Përmirësimet më të dukshme janë Lidhja 5G, një çip më i shpejtë A14 Bionic dhe një ekran OLED. Gjithashtu, dizajni është rafinuar dhe sistemi i kamerës është përmirësuar ndjeshëm. Jeni duke kërkuar për një smartphone të ri në modë? iPhone 14 duhet të jetë në krye të listës suaj.

Linja e re iPhone 14 është smartfoni më i mirë i të gjithë këtij viti.

Cilat janë veçoritë e reja të Apple iPhone 14?

Apple ka shtuar disa veçori në linjën e re iPhone 14. Smartphone vjen me një Lidhja 5G, një kriter i konsiderueshëm që premton një lidhje interneti super të shpejtë. Modelet e iPhone 14 janë të gjitha të fuqizuara nga e reja Çipi A14 Bionic. 

Në anën e ekranit, Apple përdor Teknologji OLED për linjën e re të iPhone. Të gjitha veçoritë e tij të reja përfshihen në një dizajn praktikisht të përmirësuar. Në të vërtetë, gama e re e iPhone 14 shfaq a dizajn me skaje të sheshta dhe një modul më të madh kamere në anën e pasme. Moduli i kamerës tani përmban tre elementë:

  • Një aparat fotografik me kënd të gjerë;
  • Një aparat fotografik me kënd ultra të gjerë;
  • një aparat fotografik telefoto.

Cilat janë avantazhet e iPhone 14 ndaj smartfonëve të tjerë?

14 iphone

iPhone 14 ka përparësitë e mëposhtme:

Lidhja 5G

iPhone 14 është iPhone i parë që ofron lidhje 5G. Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje lidheni me internetin me një shpejtësi shumë më të shpejtë krahasuar me një lidhje 4G. Me fjalë të tjera, do të jeni në gjendje të shkarkoni aplikacionet dhe skedarët tuaj shumë më shpejt, të transmetoni filma dhe shfaqje televizive pa bufer. Në fakt, kjo linjë e re e iPhone-ve ka një gamë shumë të gjatë që ju lejon lidheni me rrjetet 5G në më shumë vende.

Një çip i fuqishëm procesor

La Çipi A16 Bionic EST çipi më i shpejtë nuk përdoret kurrë në një smartphone: 50 herë më shpejt se çipi i gjeneratës së mëparshme A13. Plus, premton performancë dukshëm më të mirë kur luani lojëra, përdorni aplikacione dhe redaktoni video 4K.

Ekran OLED

iPhone 14 përmban një ekran OLED që është më i ndritshëm dhe më i gjallë se ekranet LCD të përdorur në modelet e mëparshme. Ekranet OLED gjithashtu konsumojnë më pak energji, e cila ju lejon të shijoni jetëgjatësinë më të gjatë të baterisë kur përdorni iPhone 14. Për më tepër, iPhone 14 do të vijë në tre madhësi: 6,1-inç, 6,5-inç dhe 6,7-inç, por në varësi të Phil Schiller-it të Apple, asnjë nuk do të jetë si i madh sa modelet Plus.

Dizajn i përmirësuar

iPhone 14 ka një dizajn të ri që është më elegant dhe më elegant se modelet e vjetra. Për më tepër, kjo linjë e re e iPhone-ve është e disponueshme në një shumëllojshmëri të ngjyrat, duke përfshirë të zezën, të bardhën, të kuqen dhe jeshile.

Autonomi afatgjatë

Apple iPhone 14 ka një bateri prej 3279 mAh, e cila ofron një përdorim të mesatarisht 17 pasdite. Me ekranin OLED 6,1 inç, jetëgjatësia e baterisë së iPhone mund të zgjasë deri në 20 orë e më shumë. Duhet mbajtur mend se ekrani OLED ofron një ulje të konsumit të energjisë.

Pse duhet ta blini iPhone 14 tani?

Ja pse të blini iPhone 14:

Një aparat fotografik më i mirë

iPhone 14 ka një sistem të kamera e përmirësuar me një sensor të ri që lejon të kalojë 27% më shumë dritë. Kjo mundëson fotografi dhe video më të mira në kushte me dritë të ulët, si dhe fokusim automatik më të mirë. Sensori i ri përdor gjithashtu teknologjinë Deep Fusion të Apple, e cila përdor mësimin e makinës për të përmirësuar cilësinë e imazhit.

Më shumë hapësirë ​​ruajtëse

iPhone 14 vjen me më shumë kapacitet ruajtës se çdo iPhone tjetër, me opsionin e 128 GB, 256 GB dhe 512 GB. Kjo do të thotë, ju mund të mbani më shumë foto, video dhe aplikacione në telefonin tuaj pa pasur nevojë t'i fshini ato për të liruar hapësirë. Kështu ndodh edhe me modelet iPhone 14 Plus, ju keni zgjedhjen midis a Hapësirë ​​ruajtëse 128 GB, 256 GB dhe 512 GB. Nga ana tjetër, kapaciteti i ruajtjes së modeleve iPhone Pro dhe iPhone Pro max mund të jetë deri në 1 TB.

Jetë më e gjatë e baterisë

iPhone 14 ka jetëgjatësi më të madhe të baterisë se çdo iPhone tjetër, deri në 20 orë riprodhim video dhe 12 orë përdorim interneti. Kjo është për shkak të efikasitetit energjetik të çipit A14 Bionic si dhe ekranit të ri OLED, i cili e lejon atë të konsumojë më pak energji sesa ekranet e gjeneratave të mëparshme të iPhone.

Cili është çmimi për iPhone 14?

Çmimi ndonjëherë është pengesa e parë për blerjen e një niveli hyrje. Megjithatë, iPhone 14 është në dispozicion me një çmim të përballueshëm. Vini re se çdo model në këtë gamë ka një çmim të ndryshëm në varësi të kapacitetit të tyre të ruajtjes.

Nëse jeni duke kërkuar për iPhone-in më të fundit dhe më të avancuar në treg, iPhone 14 është ai për ju. Ai eshte me lidhje 5G, një çip të fuqishëm A14 Bionic dhe një ekran OLED, kaq shumë elementë që e bëjnë atë një nga smartfonët më të mirë në treg. Për më tepër, me kamerën e përmirësuar dhe baterinë më të gjatë, ai do të plotësojë të gjitha nevojat tuaja. Dhe tani për tani, ju mund të merrni shumë në iPhone 14, kështu që mos prisni më!

★ ★ ★ ★ ★