10 origjinalet më të mira në Apple TV + në 2022
Ueb agjenci » Lajme dixhitale » 10 origjinalet më të mira në Apple TV + në 2022

10 origjinalet më të mira në Apple TV + në 2022

Që nga fillimi i tij në 2019, Apple TV + ka ndërtuar vazhdimisht një bibliotekë origjinale me cilësi të lartë. Zgjedhja e tij mund të jetë më e vogël se ajo e shërbimeve të tjera të transmetimit, por është e kuruar më me kujdes. Këtu janë filmat dhe seritë më të mira origjinale në Apple TV +.

NË LIDHJE: 10 origjinalet më të mira të HBO në HBO Max

Gjendja e djemve

Regjisorët Jesse Moss dhe Amanda McBaine kapin mikrokozmosin e sistemit politik të Amerikës në një dokumentar Gjendja e djemve. Filmi dokumenton programin Boys State në Teksas, i cili bashkon më shumë se 1 adoleshentë për të formuar një qeveri false, duke përfshirë krijimin e partive politike, drejtimin e fushatave dhe drejtimin e zgjedhjeve.

Moss dhe McBaine kombinojnë profilet personale të disa pjesëmarrësve me një përmbledhje të ngjarjeve të javës. Ata nxjerrin në pah përçarjen e politikës moderne, duke gjetur gjithashtu simpati dhe nuancë në portretizimin e nxënësve entuziastë dhe mbresëlënës të shkollave të mesme.

Park qendror

Serial i bollshëm i animuar Park qendror, nga producentët e Bob's Burgers, paraqet numra origjinalë muzikorë që e bëjnë çdo episod një prodhim të denjë për Broadway. Park qendror ndjek Tillermans, të cilët jetojnë në Central Park në New York City, ku At Owen (me zërin Leslie Odom Jr.) është menaxheri i parkut. Owen merret me ngjarjet e përditshme dhe krizat e parkut, ndërsa gruaja dhe dy fëmijët e tij kalojnë nëpër betejat e tyre individuale. Është një film vizatimor i ëmbël, i adhurueshëm dhe super qesharak si për të rritur ashtu edhe për fëmijë, me disa këngë tërheqëse dhe të paharrueshme në çdo episod.

NË LIDHJE: Seriali më i mirë origjinal televiziv në Amazon Prime Video në 2021

Dickinson

Një serial komedi për poeten e famshme morbide Emily Dickinson duket si një ide kundërintuitive, por Dickinson gjen humor në jetën e personazhit të tij kryesor, ndërkohë që e merr seriozisht mjeshtërinë e tij artistike. Hailee Steinfeld luan Emily-n si një grua e re që ende eksploron zërin dhe identitetin e saj, shpesh të mbytur nga normat gjinore dhe seksuale të shekullit të XNUMX-të.

Krijuesja Alena Smith shton meta-prekje lozonjare në serial, duke dramatizuar poezitë e Emily-t në mënyra të ndryshme dhe duke krijuar lidhje me shkrimtarë dhe aktivistë nga koha e Emily dhe më gjerë. Shfaqja ruan humorin e saj të ndërgjegjshëm ndërsa ofron komente të mprehta sociale.

Bullfinch

Në dramën postapokaliptike Bullfinch, Tom Hanks është i vetmi aktor njerëzor në ekran, duke luajtur personazhin kryesor të filmit, një inxhinier që është një nga të paktët e mbijetuar të fundit të qytetërimit. Finch po vdes ngadalë nga ekspozimi ndaj rrezatimit vdekjeprurës, por shqetësimi i tij kryesor është të sigurohet që qeni i tij të kujdeset pasi të largohet. Kështu që ai ndërton një robot budalla të quajtur Jeff (i luajtur përmes kapjes së lëvizjes nga Caleb Landry Jones) dhe treshja e çuditshme niset në një udhëtim rrugor nëpër Shtetet e Bashkuara. Bullfinch është një dramë emocionuese për miqësinë dhe shpresën, me disa mashtrime të çuditshme robotësh gjatë rrugës.

NË LIDHJE: Filmat më të mirë origjinal të Netflix të vitit 2021

Në shkëmbinj

Regjisori Sofia Coppola ka një qasje të qetë ndaj komedisë Në shkëmbinj, duke luajtur Rashida Jones si një romanciere që dyshon se burri i saj biznesmen (i luajtur nga Marlon Wayans) mund të ketë një lidhje. Bill Murray luan rolin e babait me gëzof, i cili kthehet në jetën e protagonistit për ta ndihmuar atë të zbulojë të vërtetën. Nuk ka shumë më tepër për të Në shkëmbinj si Jones dhe Murray rreth qytetit të Nju Jorkut, por Coppola kap një atmosferë komike perfekte dhe të ulët mes dy njerëzve inteligjentë dhe të ruajtur emocionalisht, të cilët kurrë nuk kishin afërsinë që do të kishte shpresuar as njëri apo tjetri.

Schmigadoon!

Edhe një haraç dhe një parodi e muzikaleve të modës së vjetër, Schmigadoon! yjet Cecily Strong dhe Keegan-Michael Key si një çift që pengohet në një fshat mistik plot me banorë që këndojnë dhe kërcejnë. Melissa dhe Josh janë në një tërheqje si çift në një përpjekje për të zgjidhur problemet e tyre të marrëdhënies kur e gjejnë veten të bllokuar në qytetin e Schmigadoon, të detyruar të performojnë në numra luksoz muzikor.

Krijuesit e shfaqjes përsërisin me përpikëri stilin dhe tonin e muzikaleve si Karusel et Oklahoma!, duke u tallur me mjeshtëri frymëzimet e tyre duke i shtuar traditës muzikore.

NË LIDHJE: Filmat më të mirë origjinal të Netflix të vitit 2021

Ngushtimi ngjitur

Will Ferrell dhe Paul Rudd luajnë në mini-serial Ngushtimi ngjitur, një lloj historie e vërtetë krimi absurde e frymëzuar nga podkasti me të njëjtin emër. Zhanri i vërtetë i krimit është plot me vrasje dhe rrëmbime, por Ngushtimi ngjitur flet për një lloj tjetër krimi, mashtrimi dhe përvetësimi afatgjatë të udhëhequr nga një psikiatër i butë (Rudd) i cili manipulon pacientin e tij naiv dhe të sigurt (Ferrell).

Shfaqja kombinon një zgjuarsi të thatë me një studim melankolik të karakterit të një njeriu të vetmuar, i cili vendos shumë besim te një person i vetëm që duket se i tregon dhembshuri dhe mirëkuptim.

Kënga e mjellmës

Mahershala Ali luan në dy role kryesore në filmin e errët fantastiko-shkencor Kënga e mjellmës. Ali luan rolin e një artisti me kancer terminal, i cili pranon t'i nënshtrohet një procedure eksperimentale për të klonuar veten, dhe më pas ta lërë klonin e shëndetshëm të rifillojë jetën pa u zbuluar. Historia e së ardhmes së afërt është një meditim mbi identitetin, pikëllimin, fajin dhe konsiderata të tjera serioze, ende të ngulitura në emocionet e personazheve kryesore pothuajse identike. Ali jep performanca të nuancuara në të dy versionet e personazhit, të ndihmuar nga kthesat e ndjeshme mbështetëse të Awkwafina, Naomie Harris dhe Glenn Close.

NË LIDHJE: 10 Shfaqjet më të mira televizive origjinale të Hulu

Ted lasso

Shfaqja më e suksesshme në Apple TV + deri më sot, Ted lasso është një serial komedi emocionues për një trajner futbolli amerikan në kolegj, i cili bëhet zgjedhja e pamundur për të drejtuar një ekip profesionist futbolli në Angli. Jason Sudeikis bashkë-krijoi serialin dhe luan personazhin e titullit, një mentor optimist dhe mashtrues me mustaqe të mençur për një ekip të papërshtatshëm. Me një set plot personazhe simpatikë, Ted lasso feston pozitivitetin dhe përfshirjen pa iu shmangur sfidave dhe emocioneve komplekse.

Ecësa ujku

Studio irlandeze e animacionit Cartoon Saloon vazhdon eksplorimin e folklorit kelt me ​​filma artistikë mahnitës Ecësa ujku. E vendosur në Irlandën e shekullit të XNUMX-të, Ecësa ujku ndjek një vajzë të re që zbulon një paketë të fshehtë me ndërrues formash në pyllin jashtë qytetit të saj. Ajo duhet t'i mbrojë këta të ashtuquajtur Walkers Wolf, të cilët mund të kthehen nga njerëz në ujqër, nga gjuetia dhe vrasja nga udhëheqësit jotolerantë lokalë. Filmi kombinon animacion të bukur të stilit të librit me tregime me personazhe të gjallë dhe një histori tërheqëse aventure.

★ ★ ★ ★ ★